14 Ratios, Rates & Unit Rates

14 Ratios, Rates & Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or 'a:b'.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify a ratio?

Back

To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common factor (GCF) until no further simplification is possible.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or price per item.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 60 miles per hour (60 miles in 1 hour).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 9 candy bars cost $13.50, what is the price per candy bar?

Back

$1.50 per candy bar.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of books not read to all books if you have 29 books and read 18?

Back

11 : 29.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of dimes to nickels if there are 10 dimes and 5 nickels?

Back

2 to 1.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?