Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 15 apples for $3, the unit rate is $3 ÷ 15 = $0.20 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?
Back
4 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon.
Back
26 miles per gallon.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You ordered 15 pizzas for $97.50. What was the unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
You score 84 points in six games. How much do you score per game?
Back
14 points per game.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade