Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 15 apples for $3, the unit rate is $3 ÷ 15 = $0.20 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?

Back

4 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon.

Back

26 miles per gallon.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You ordered 15 pizzas for $97.50. What was the unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

You score 84 points in six games. How much do you score per game?

Back

14 points per game.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?