Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it cost $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, what is the price of gas per gallon?

Back

$3.60 per gallon.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost per pound of an item?

Back

Divide the total cost by the weight in pounds.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Maya makes $10 an hour, how many hours will it take her to earn $150?

Back

15 hours.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?