What is a rate?
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A rate is a ratio that compares quantities with different units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is 1.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it cost $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, what is the price of gas per gallon?
Back
$3.60 per gallon.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per pound of an item?
Back
Divide the total cost by the weight in pounds.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maya makes $10 an hour, how many hours will it take her to earn $150?
Back
15 hours.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
3.5 Finding Unit Rate and Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate & Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate & Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade