Rate and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares quantities with different units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is 1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it cost $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, what is the price of gas per gallon?
Back
$3.60 per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per pound of an item?
Back
Divide the total cost by the weight in pounds.
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maya makes $10 an hour, how many hours will it take her to earn $150?
Back
15 hours.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade