Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $20 for 4 hours of work, the unit rate is $5 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

To find a unit rate, you divide the top number (numerator) by the bottom number (denominator).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Alycia earned $20.40 in 3 hours, what is her unit rate?

Back

$6.80 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 12 pencils costing $3.60?

Back

$0.30 per pencil.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per movie ticket if 6 tickets cost $30.00?

Back

$5 per ticket.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do you perform to find a unit rate?

Back

You divide.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?