Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Dana makes 18 calls in 6 hours, how many calls does she make in 1 hour?
Back
3 calls per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio that compares two quantities with different kinds of units?
Back
Rate.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
Divide the quantity by the number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
50 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
UNIT FLASHCARD - Unit Rates (Using and Comparing)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade