Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 150 apples for 5 baskets, the unit rate is 150 ÷ 5 = 30 apples per basket.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 people share a pizza costing $15, how much does each person pay?

Back

$5 per person.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 72 ounces of steak for 6 steaks?

Back

12 ounces per steak.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a spider travels 10 feet in 25 minutes, how far does it travel in 1 minute?

Back

0.4 feet.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many pages does Doug read in one hour if he reads 231 pages in 8 hours?

Back

28.875 pages.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?