Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 150 apples for 5 baskets, the unit rate is 150 ÷ 5 = 30 apples per basket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 people share a pizza costing $15, how much does each person pay?
Back
$5 per person.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 72 ounces of steak for 6 steaks?
Back
12 ounces per steak.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a spider travels 10 feet in 25 minutes, how far does it travel in 1 minute?
Back
0.4 feet.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many pages does Doug read in one hour if he reads 231 pages in 8 hours?
Back
28.875 pages.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Proportions, & Percent Review

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Find Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade