Writing Equations

Writing Equations

Assessment

Flashcard

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

18 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A personal pan pizza is $7.00 plus $1.50 per topping. What is the equation representing the total cost (y) based on the number of toppings (x)?

Back

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jeremiah sells flowers for $3.50 each plus $5.00 for a vase. What is the equation representing the total cost (y) in terms of the number of flowers (x)?

Back

y=3.50x + 5

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Bailey has $12 and spends $0.75 per day. What is the equation representing the amount of money Bailey has left after x days?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Grace deposits $2 into her savings account daily and is charged a $3 fee. What is the equation representing this situation? Options: y=3x+2, y=2x+3, y=3x−2, y=2x−3

Back

y=2x−3

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A jet-ski rental company charges $175 plus $80 per hour.

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Justin paid $10 for a bus pass and pays $1.50 per ride. What is the equation representing the total cost (y) after x rides?

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jessica pays a monthly fee of $10 for her cell phone. She also pays $0.05 per minute of use when she uses her phone for telephone calls. What is the equation representing her total cost in terms of minutes used?

Back

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?