Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 12 apples for $3, the unit rate is $3 ÷ 12 = $0.25 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 apples cost $2.40, how much does 1 apple cost?

Back

$2.40 ÷ 4 = $0.60 per apple.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a person can bike 36 miles in 6 hours, what is their speed in miles per hour?

Back

36 miles ÷ 6 hours = 6 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 1 minute?

Back

408 words ÷ 4 minutes = 102 words per minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price per ounce if a 30 oz. jar of mayonnaise costs $2.99?

Back

$2.99 ÷ 30 oz. = $0.10 per ounce.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?

Back

$15.00 ÷ 6 gallons = $2.50 per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?