Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 12 apples for $3, the unit rate is $3 ÷ 12 = $0.25 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 apples cost $2.40, how much does 1 apple cost?
Back
$2.40 ÷ 4 = $0.60 per apple.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a person can bike 36 miles in 6 hours, what is their speed in miles per hour?
Back
36 miles ÷ 6 hours = 6 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 1 minute?
Back
408 words ÷ 4 minutes = 102 words per minute.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per ounce if a 30 oz. jar of mayonnaise costs $2.99?
Back
$2.99 ÷ 30 oz. = $0.10 per ounce.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?
Back
$15.00 ÷ 6 gallons = $2.50 per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate after flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade