6th Grade Unit 2 Introducing Ratios
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a ratio problem?
Back
To solve a ratio problem, identify the relationship between the quantities, set up a proportion if necessary, and solve for the unknown.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 3 scoops of lemon powder for every 5 cups of water, how much water is needed for 15 scoops?
Back
25 cups of water.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the cost of multiple items based on a unit price?
Back
Cost = (Number of items) x (Cost per item).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 apples cost $2.75, how much does one apple cost?
Back
One apple costs $0.55.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Shaun's favorite shade of pink uses a ratio of 4 cups of white for 3 cups of red, how many cups of red are needed for 28 cups of pink?
Back
12 cups of red.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Geosphere Flashcard
Flashcard
•
5th Grade
8 questions
Lesson 12 Spelling Words
Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Travel and transportation _ Phrasal verb_unit 4
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Forming equations
Flashcard
•
6th Grade
7 questions
Cell Division
Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Flashcard review for TLE Quiz 1
Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Operations of Sets
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
7.E.1.2 Water Cycle
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
MINERS Core Values Quiz
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade