Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. ...
  5. Ratios, Rates & Unit Rates
Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

Assessment

Flashcard

•

Mathematics

•

6th - 8th Grade

•

Practice Problem

•

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 60 miles per hour (60 miles for 1 hour).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, you can cross-multiply and then divide to find the unknown value.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 apps cost $9, how much does 1 app cost?

Back

$3 per app.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 pounds of apples cost $10, what is the cost per pound?

Back

$2 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding a unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?