Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 42 gallons of water used in 7 minutes, the unit rate is 42 ÷ 7 = 6 gallons per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe requires 3 cups of flour for 12 cookies, what is the unit rate of flour per cookie?

Back

The unit rate is 3 cups ÷ 12 cookies = 0.25 cups of flour per cookie.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit cost if you buy 15 pizzas for $97.50?

Back

The unit cost is $97.50 ÷ 15 pizzas = $6.50 per pizza.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car drives 78 miles using 3 gallons of gas, what is the miles per gallon?

Back

The miles per gallon is 78 miles ÷ 3 gallons = 26 miles per gallon.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You score 84 points in 6 games. How many points do you score per game?

Back

You score 84 ÷ 6 = 14 points per game.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to find a unit rate?

Back

Division is used to find a unit rate.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?