Constant of Proportionality and Unit Rates Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate when you can buy 36 cookies for $4?
Back
9 cookies per dollar.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What must be true about a unit rate?
Back
It is always 'per' one thing.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 12 ounce can of corn for $1.92 or a 20 ounce can of corn for $3.00?
Back
The 20 ounce can.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kendall used 1/2 of a bag of seed to plant 1/10 of her garden, how many bags will she use to plant her entire garden?
Back
5 bags.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the constant of proportionality if the ratio is 1.50?
Back
1.50.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define 'constant of proportionality'.
Back
The constant ratio between two proportional quantities.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
Divide the quantity by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade