Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 4 pounds of bananas cost $6, the unit rate is $6 ÷ 4 = $1.50 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 32 minutes?

Back

8 customers.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 408 words typed in 4 minutes?

Back

102 words per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Juju bought 5 books for $7, how much does one book cost?

Back

$1.40.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 120 miles traveled in 4 hours?

Back

30 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 180 miles in 3 hours, what is the speed in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?