Money Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a money word problem?
Back
A money word problem is a mathematical problem that involves calculations related to money, such as addition, subtraction, multiplication, or division.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the total cost of multiple items?
Back
To calculate the total cost, multiply the cost of one item by the number of items.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If one coffee mug costs $2.50, how much do 5 coffee mugs cost?
Back
$12.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the total amount spent on books?
Back
Add the cost of each book together.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kyle bought a hockey book for $8.95 and a soccer book for $4.95. How much did he spend altogether?
Back
$13.90
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost of one item when given the total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the number of items.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
John bought 12 doughnuts for $30. How much did each doughnut cost?
Back
$2.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Decimal Operations with Negatives & Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Two-Step Equation Word Problems

Flashcard
•
6th - 9th Grade
15 questions
Math 7 Equations ... Word Problem Setup

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Solving Multi-Step Word Problems

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Money Word Problems

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Slope Word Problems and Graphs

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
IM UNIT 4 TEST REVIEW GRADE 7

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade