Better Buy: Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the total cost. For example, if 10 pieces of gum cost $1.50, the unit rate is $1.50 ÷ 10 = $0.15 per piece.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better deal: 11.5 oz of Doritos for $4.39 or 9.75 oz of Cheetos for $3.24?
Back
Cheetos are the better deal because the unit rate is lower.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the better buy?
Back
The formula is: (Cost of item) ÷ (Quantity of item) = Unit Price. Compare unit prices to find the better buy.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Holly buys cloth for $16.52 for 6 yards, what is the cost per yard?
Back
The cost per yard is $16.52 ÷ 6 = $2.75 per yard.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum, what is the cost per piece?
Back
The cost per piece is $1.50 ÷ 10 = $0.15 per piece.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the better buy: 2-ounce bottle of soap for $1.80 or 8-ounce bottle for $7.28?
Back
The 2-ounce bottle is the better buy because it has a lower unit price.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Cost

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Week 11 Practice Problems

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Rates Review

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Chapter 4 Review

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade