Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the ratio of cats to dogs is 2:3 and there are 12 cats, how many dogs are there?

Back

18 dogs

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A unit rate is a rate with a denominator of one.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is NOT a unit rate? 27 sandwiches in 3 weeks, 45 miles per hour, 2 cars, 1 lane.

Back

27 sandwiches in 3 weeks

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You buy 3 pounds of apples for $6. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$2 per pound

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

Divide the total quantity by the number of units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of 4 to 8 in simplest form?

Back

1:2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?