Ratios and Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the ratio of cats to dogs is 2:3 and there are 12 cats, how many dogs are there?
Back
18 dogs
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A unit rate is a rate with a denominator of one.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is NOT a unit rate? 27 sandwiches in 3 weeks, 45 miles per hour, 2 cars, 1 lane.
Back
27 sandwiches in 3 weeks
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You buy 3 pounds of apples for $6. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$2 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate?
Back
Divide the total quantity by the number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of 4 to 8 in simplest form?
Back
1:2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/rates/Measure

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios/Rates/Unit Rates Test

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates with Tables and Double # Lines

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade