
Unit Price
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is Unit Price?
Back
The cost of a single unit of a product, calculated by dividing the total price by the number of units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the Unit Price?
Back
Divide the total price by the number of units. For example, if a 4-pack of t-shirts costs $2.24, the unit price is $2.24 ÷ 4 = $0.56 per t-shirt.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: 2-ounce bottle of soap for $1.80 or 8-ounce bottle for $7.28?
Back
2-ounce bottle of soap for $1.80 is the better buy because its unit price is lower.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of a 16-ounce bottle of soap for $14.88?
Back
The unit price is $14.88 ÷ 16 = $0.93 per ounce.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 6-pack of t-shirts costs $3.12, what is the unit price?
Back
The unit price is $3.12 ÷ 6 = $0.52 per t-shirt.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of fish to sharks if there are 8 fish and 2 sharks?
Back
The ratio of fish to sharks is 8:2.
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?