
Unit Price
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is unit price?
Back
The unit price is the cost of a single unit of a product, calculated by dividing the total price by the number of units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount earned or spent by the total number of hours or units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Alex earned $20.40 in 3 hours, what is his unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of one doughnut if a dozen costs $3.00?
Back
$0.25 per doughnut.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean to compare unit prices?
Back
Comparing unit prices means evaluating the cost per unit of different products to determine which is the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
When is the biggest/bulk item the best deal?
Back
Sometimes, but not always, as it depends on the unit price.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?