Day 140 Ratios and Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Diego rode 147 miles in 21 hours, what is his rate in miles per hour?
Back
His rate is 7 miles per hour (147 miles ÷ 21 hours).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many miles would Diego ride in 7 hours at the same rate?
Back
He would ride 49 miles (7 miles/hour × 7 hours).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 3 lb. bag of hot pockets costs $9, what is the cost per pound?
Back
The cost per pound is $3 ($9 ÷ 3 lb).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much would a 4 lb. bag of hot pockets cost at the same rate?
Back
It would cost $12 ($3 per lb × 4 lb).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Proportions Station Day 1

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade