Day 140 Ratios and Proportions

Day 140 Ratios and Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Diego rode 147 miles in 21 hours, what is his rate in miles per hour?

Back

His rate is 7 miles per hour (147 miles ÷ 21 hours).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many miles would Diego ride in 7 hours at the same rate?

Back

He would ride 49 miles (7 miles/hour × 7 hours).

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 3 lb. bag of hot pockets costs $9, what is the cost per pound?

Back

The cost per pound is $3 ($9 ÷ 3 lb).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much would a 4 lb. bag of hot pockets cost at the same rate?

Back

It would cost $12 ($3 per lb × 4 lb).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?