7th Grade Unit 3(Ratios, Rates, Constant of Proportionality

7th Grade Unit 3(Ratios, Rates, Constant of Proportionality

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding the constant of proportionality?

Back

k = y/x

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from a total cost and quantity?

Back

Divide the total cost by the quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does 'unit' mean in mathematics?

Back

One.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Janet used 155 beads to create 5 necklaces, how many beads did she use for each necklace?

Back

31 beads per necklace.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equivalent rate of $9 per hour?

Back

$27 in 3 hours.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A comparison of two quantities.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you express a rate?

Back

As a ratio that compares two different units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?