Ratios and Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is NOT equivalent to 3:5? 15:25, 9:15, 21:28, 30:50
Back
21:28
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the missing number in the ratio table? 75: ?
Back
88
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio comparing two different quantities?
Back
Rate.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A rate with a denominator of one.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?
Back
2:3.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates 6th Grade Review

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Vocabulary: Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate/Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade