Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is NOT equivalent to 3:5? 15:25, 9:15, 21:28, 30:50

Back

21:28

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the missing number in the ratio table? 75: ?

Back

88

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio comparing two different quantities?

Back

Rate.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A rate with a denominator of one.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?

Back

2:3.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?