Finding unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate from a ratio?
Back
To find a unit rate from a ratio, divide the first quantity by the second quantity. For example, for the ratio 30 to 5, divide 30 by 5 to get a unit rate of 6.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe requires 4 cups of flour for 2 cakes, what is the unit rate of flour per cake?
Back
The unit rate is 2 cups of flour per cake.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do you use to find a unit rate?
Back
You use division to find a unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you earn $120 for 4 hours of work, what is your unit rate in dollars per hour?
Back
The unit rate is $30 per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 50 miles in 2 hours or 100 miles in 3 hours?
Back
Both are unit rates, but to compare, you can find the unit rate for each: 25 miles per hour and approximately 33.33 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 15 pages read in 30 minutes?
Back
The unit rate is 0.5 pages per minute.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade