Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different kinds of quantities, such as distance and time.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. For example, 60 miles per hour is a unit rate.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 20-lb bag of dog food costs $23.44, what is the cost per pound?

Back

$1.17 per pound (calculated as $23.44 ÷ 20).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the cost per unit?

Back

Cost per unit = Total cost ÷ Number of units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 5 pounds of meat for $5.50, how much is it per pound?

Back

$1.10 per pound (calculated as $5.50 ÷ 5).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?