Algebra 1 STAAR Review (#2)

Flashcard
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jon pays $8.75 for 5 gallons of gas, how do you find the cost for 32 gallons?
Back
To find the cost for 32 gallons, use the direct variation formula: Cost = (Cost per gallon) * (Number of gallons). First, find the cost per gallon: $8.75 / 5 = $1.75. Then, multiply by 32: $1.75 * 32 = $56.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a graph has a maximum value?
Back
A maximum value means the highest point on the graph, indicating the greatest output value of the function.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the y-intercept of a function?
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Number Quantities, Equations and Expressions

Flashcard
•
9th Grade
14 questions
Quadratic Axis of Symmetry

Flashcard
•
9th Grade
14 questions
Quadratic Formula

Flashcard
•
9th Grade
14 questions
Math 1 Quadratics Review for EOC

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Transformations of Quadratics

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Graphing Quadratic Equations

Flashcard
•
9th Grade
14 questions
Discriminant and Graphs of Quadratics

Flashcard
•
9th Grade
12 questions
Linear, Exponential, and Quadratic Functions

Flashcard
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Polynomials: Naming, Simplifying, and Evaluating

Quiz
•
9th - 11th Grade
40 questions
Camp CMS Math 1 Test Review

Quiz
•
9th - 12th Grade