Concept 3 Review: Ratios, Rates, and Unit Rates

Concept 3 Review: Ratios, Rates, and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is the following a rate or a unit rate? $5 per pound

Back

unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of bananas to apples? 2 : 14

Back

2 to 7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A comparison of two quantities.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of TRIANGLES TO SQUARES if there are 3 triangles and 1 square?

Back

3:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does one (1) ADULT movie ticket cost if 20 tickets are sold for $250?

Back

$12.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A comparison of two quantities with different units.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A rate in which the denominator is 1.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?