Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is NOT a rate? 5 hamburgers: 3 people, 2 teaspoons: 1 cupcake, 3 hours: 2 hours, 6 meters: 4 days?

Back

3 hours: 2 hours is NOT a rate.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a babysitter made $20 for 4 hours, what is the rate charged per hour?

Back

$5/hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 50 miles in 2 hours?

Back

25 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?