What is unit price?
Unit Price

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The cost of one unit of a product, calculated by dividing the total price by the number of units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
Divide the total cost by the number of items. For example, if 4 pencils cost $2.00, the unit price is $2.00 ÷ 4 = $0.50 per pencil.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the best buy: 7 pencils for $1.40, 6 pencils for $1.26, or 8 pencils for $1.88?
Back
7 pencils for $1.40 is the best buy.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A comparison of two different quantities where one of the quantities is 1. For example, $3.18 per slice of pizza.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 4 chocolate bars for $2.00, how much does one chocolate bar cost?
Back
$0.50 per bar.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many pieces of candy are there per ounce in a 15 oz bag containing 75 pieces?
Back
5 pieces per ounce.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
When comparison shopping, is the biggest item always the best deal?
Back
Sometimes.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Intro to Math M3 L2

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade