Unit Price

Unit Price

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is unit price?

Back

The cost of one unit of a product, calculated by dividing the total price by the number of units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price?

Back

Divide the total cost by the number of items. For example, if 4 pencils cost $2.00, the unit price is $2.00 ÷ 4 = $0.50 per pencil.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the best buy: 7 pencils for $1.40, 6 pencils for $1.26, or 8 pencils for $1.88?

Back

7 pencils for $1.40 is the best buy.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A comparison of two different quantities where one of the quantities is 1. For example, $3.18 per slice of pizza.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sells 4 chocolate bars for $2.00, how much does one chocolate bar cost?

Back

$0.50 per bar.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many pieces of candy are there per ounce in a 15 oz bag containing 75 pieces?

Back

5 pieces per ounce.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

When comparison shopping, is the biggest item always the best deal?

Back

Sometimes.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?