Unit Price

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is unit price?
Back
The cost of one unit of a product, calculated by dividing the total price by the number of units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
Divide the total cost by the number of items. For example, if 4 pencils cost $2.00, the unit price is $2.00 ÷ 4 = $0.50 per pencil.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the best buy: 7 pencils for $1.40, 6 pencils for $1.26, or 8 pencils for $1.88?
Back
7 pencils for $1.40 is the best buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A comparison of two different quantities where one of the quantities is 1. For example, $3.18 per slice of pizza.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 4 chocolate bars for $2.00, how much does one chocolate bar cost?
Back
$0.50 per bar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many pieces of candy are there per ounce in a 15 oz bag containing 75 pieces?
Back
5 pieces per ounce.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
When comparison shopping, is the biggest item always the best deal?
Back
Sometimes.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Which is the better buy?

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade