Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can run 30 miles in 2 hours, the unit rate is 15 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 60 apples for $3, the unit rate is 60 ÷ 3 = 20 apples per dollar.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ted runs 19.5 meters in 15 seconds, what is his speed in meters per second?
Back
Ted's speed is 19.5 ÷ 15 = 1.3 meters per second.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ralph runs 25.2 meters in 18 seconds, what is his speed in meters per second?
Back
Ralph's speed is 25.2 ÷ 18 = 1.4 meters per second.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who is faster: Ted or Ralph?
Back
Ralph is faster because he runs at 1.4 meters per second compared to Ted's 1.3 meters per second.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 12 gallons of gas for $33?
Back
The unit price is $33 ÷ 12 = $2.75 per gallon.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 5 gallons of gas for $14?
Back
The unit price is $14 ÷ 5 = $2.80 per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate and Measurement conversion

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Assignment

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade