Solve Proportions

Solve Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of hamburger costs $6, how much does 1 pound cost?

Back

$2 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alicia buys 10 pounds of hamburger at $2 per pound. How much does she pay?

Back

$20.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of cats to dogs if there are 3 cats for every 5 dogs?

Back

The ratio is 3:5.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 25 dogs in the shelter, how many cats are there if the ratio is 3:5?

Back

15 cats.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 5 ice cream cones for every 3 brownies, how many cones are sold if 24 brownies are sold?

Back

40 ice cream cones.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?