Unit 4: Ratios

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the word 'per' mean?
Back
For each
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Equivalent means _________
Back
equal
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of bananas cost $1.20, how do you find the unit price of bananas?
Back
Divide the total cost by the number of pounds of bananas.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
To find the unit rate, you always.........
Back
divide
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratios should be simplified when possible.
Back
True
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A comparison of two quantities by division.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you express a ratio of 2 to 3?
Back
2:3 or 2/3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit 2 Vocabulary

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios Checkup

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Intro to Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Tables, and Graphs

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Writing Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Mid Lesson 1 - 7 Review

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios and proportions

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade