Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a spider travels 10 feet in 25 minutes, how many feet does it travel in 1 minute?

Back

0.4 feet.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Theo's mom bought an 8 pack of juice boxes for $4. How much did each juice box cost?

Back

50 cents.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Doug read 231 pages in 8 hours. How many pages could he read in one hour?

Back

28.875 pages.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 72 ounces for 6 steaks, how many ounces for each steak would that be?

Back

12 ounces.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sophia walked 6 miles in 90 minutes. How many miles did she walk each hour?

Back

4 miles.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?