Understanding Unit Rate

Understanding Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

To find a unit rate, you divide the top number (numerator) by the bottom number (denominator).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do you use to calculate unit rate?

Back

Division.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 12 pencils cost $3.60, what is the cost per pencil?

Back

$0.30 per pencil (divide $3.60 by 12).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate: 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings?

Back

$6 for each hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the relationship between rates and unit rates?

Back

Both rates and unit rates compare two different quantities of information.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

50 miles per hour (150 miles ÷ 3 hours).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?