Understanding Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate?
Back
To find a unit rate, you divide the top number (numerator) by the bottom number (denominator).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do you use to calculate unit rate?
Back
Division.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 pencils cost $3.60, what is the cost per pencil?
Back
$0.30 per pencil (divide $3.60 by 12).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings?
Back
$6 for each hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between rates and unit rates?
Back
Both rates and unit rates compare two different quantities of information.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
50 miles per hour (150 miles ÷ 3 hours).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
11/15 - Chp 1.1 - Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade