What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 12 gallons of gas for $33, the unit rate is $33 ÷ 12 gallons = $2.75 per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 5 gallons of gas for $14?
Back
The unit rate is $14 ÷ 5 gallons = $2.80 per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you score 84 points in 6 games, how do you find the score per game?
Back
Divide the total points by the number of games: 84 points ÷ 6 games = 14 points per game.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per candy bar if 9 candy bars cost $13.50?
Back
Divide the total cost by the number of candy bars: $13.50 ÷ 9 candy bars = $1.50 per candy bar.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How far does a skydiver fall per second if they fall 144 feet in 3 seconds?
Back
Divide the total distance by the time: 144 feet ÷ 3 seconds = 48 feet per second.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maria walks 12 miles in 3 hours, how many miles does she walk per hour?
Back
Divide the total miles by the total hours: 12 miles ÷ 3 hours = 4 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate after flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates LEVEL 1

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade