Day 140 Ratios and Proportions

Day 140 Ratios and Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a ratio problem?

Back

To solve a ratio problem, you can set up a proportion and cross-multiply to find the unknown value.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Diego rode 147 miles in 21 hours, what is his rate in miles per hour?

Back

His rate is 7 miles per hour (147 miles ÷ 21 hours).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many miles would Diego ride in 7 hours at the same rate?

Back

He would ride 49 miles (7 miles/hour × 7 hours).

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is 1.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 3 lb. bag of hot pockets costs $9, what is the cost per pound?

Back

The cost per pound is $3 ($9 ÷ 3 lb).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?