Math 7 Module 4.1-4.2 Practice

Math 7 Module 4.1-4.2 Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit cost per pizza if 15 pizzas cost $97.50?

Back

$6.50 per pizza

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Write the equation for a proportional relationship where y is three times x.

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is the relationship proportional if k is not constant?

Back

No, it is not proportional because k is not constant.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does Ilana make per hour if she made $45 for 6 hours of babysitting?

Back

$7.50 per hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit cost?

Back

Unit Cost = Total Cost / Number of Units

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define proportional relationship in mathematics.

Back

A relationship where two quantities maintain a constant ratio.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?