Math 7 Module 4.1-4.2 Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit cost per pizza if 15 pizzas cost $97.50?
Back
$6.50 per pizza
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Write the equation for a proportional relationship where y is three times x.
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is the relationship proportional if k is not constant?
Back
No, it is not proportional because k is not constant.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does Ilana make per hour if she made $45 for 6 hours of babysitting?
Back
$7.50 per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit cost?
Back
Unit Cost = Total Cost / Number of Units
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define proportional relationship in mathematics.
Back
A relationship where two quantities maintain a constant ratio.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Proportional Relationships Vocab

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Constant of Proportionality (Tables) Practice

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Review-Constant of Proportionality-ACC

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
C&S Inv 1 & 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Unit 2 Constant of Proportionality Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality (Tables & Graphs)

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade