Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different units or measurements.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jenny has 3 guitars and Steve has 4 guitars, who is first in the ratio of guitars (4:3)?
Back
Steve
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the quantity to find the cost per unit.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Give an example of a real-world application of rates and unit rates.
Back
Miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 95 cars washed in 5 days?
Back
19 cars per day.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, unit rates and proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade