Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different units or measurements.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jenny has 3 guitars and Steve has 4 guitars, who is first in the ratio of guitars (4:3)?

Back

Steve

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from a total cost and quantity?

Back

Divide the total cost by the quantity to find the cost per unit.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Give an example of a real-world application of rates and unit rates.

Back

Miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 95 cars washed in 5 days?

Back

19 cars per day.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?