Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or cost per item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 60 miles per hour (60 miles for 1 hour).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 tea bags are needed for 2 liters of water, how many tea bags are required for 8 liters of water?

Back

12

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?

Back

31 miles

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sam buys 3 pounds of lunch meat for $20.25. How much would it cost for 5 pounds?

Back

$33.75

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?

Back

$0.40

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?