Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or cost per item.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 60 miles per hour (60 miles for 1 hour).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 tea bags are needed for 2 liters of water, how many tea bags are required for 8 liters of water?
Back
12
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?
Back
31 miles
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sam buys 3 pounds of lunch meat for $20.25. How much would it cost for 5 pounds?
Back
$33.75
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?
Back
$0.40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratios and Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios & Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Vocabulary: Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade