Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item or the rate of something per one unit.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you earn $20.40 in 3 hours, what is your unit rate in dollars per hour?
Back
$20.40 ÷ 3 hours = $6.80 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices if they cost $2.48 for 10 slices?
Back
$2.48 ÷ 10 slices = $0.248 per slice.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Velveeta cheese slices if they cost $3.18 for 12 slices?
Back
$3.18 ÷ 12 slices = $0.265 per slice.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Sargento cheese slices at $2.48 for 10 slices or Velveeta cheese slices at $3.18 for 12 slices?
Back
Sargento is the better deal because it has a lower unit price of $0.248 per slice compared to Velveeta's $0.265 per slice.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ben drinks 1/2 liter of tea every 2/3 of an hour, how much tea does he drink per hour?
Back
He drinks 3/4 of a liter per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Complex Fractions

Flashcard
•
KG - 7th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
9 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Pre- al: fractional rates

Flashcard
•
7th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade