What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 4 apples for $2, the unit rate is $0.50 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of the other item. For example, if you can type 408 words in 4 minutes, divide 408 by 4 to find the unit rate of words per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, what is his unit rate?
Back
102 words per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?
Back
$1.40.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate in cookies per dollar?
Back
9 cookies per dollar.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second. It can be expressed in three ways: a fraction, with a colon, or with the word 'to'.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
RATIO- PROPORTION

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Module 1 Vocab

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade