Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item or the speed per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Alycia earned $20.40 in 3 hours, what is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maya and Luna can buy 36 cookies for $4. How many cookies do they get per dollar?

Back

9 cookies per dollar.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do you perform to find the unit rate?

Back

Divide the top number by the bottom number.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A pump moves 42 gallons in 7 minutes. What is the unit rate in gallons per minute?

Back

6 gallons per minute.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Luna, Zoe, and Nora bought 6 movie tickets for $30.00. What is the cost per ticket?

Back

$5 per ticket.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?