Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item or the speed per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Alycia earned $20.40 in 3 hours, what is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maya and Luna can buy 36 cookies for $4. How many cookies do they get per dollar?
Back
9 cookies per dollar.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do you perform to find the unit rate?
Back
Divide the top number by the bottom number.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A pump moves 42 gallons in 7 minutes. What is the unit rate in gallons per minute?
Back
6 gallons per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Luna, Zoe, and Nora bought 6 movie tickets for $30.00. What is the cost per ticket?
Back
$5 per ticket.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade