Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity in the numerator by the quantity in the denominator.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 120 miles in 2 hours?

Back

60 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 180 miles in 3 hours, what is the unit rate?

Back

60 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sells 4 apples for $2. What is the price per apple?

Back

$0.50 per apple.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you earn $300 for 15 hours of work, what is your hourly wage?

Back

$20 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 150 customers in 5 hours?

Back

30 customers per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?