Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

When finding a unit rate, you should __________ the top number by the bottom number.

Back

Divide

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 movie tickets cost $30.00, what is the cost per ticket?

Back

$5 per ticket (divide $30 by 6).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate of $279 for 9 concert tickets?

Back

Divide $279 by 9 to get $31 per ticket.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound (divide $40 by 5).

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour (divide 120 by 6).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do you use to find a unit rate?

Back

Division.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?