Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 50 apples and 5 baskets, the unit rate is 50 apples ÷ 5 baskets = 10 apples per basket.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $79.80 for 6 hours?

Back

$13.30 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Benny divided 57.2 gallons of paint among 4 containers, how much paint is in each container?

Back

14.3 gallons.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of a train traveling 1,230 miles in 5 hours?

Back

246 miles per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many trucks can be unloaded per hour if 25 trucks are unloaded in 5 hours?

Back

5 trucks per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Brad drives 527 miles on 17 gallons, how many miles does he drive on one gallon?

Back

31 miles per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?