What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 50 apples and 5 baskets, the unit rate is 50 apples ÷ 5 baskets = 10 apples per basket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $79.80 for 6 hours?
Back
$13.30 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Benny divided 57.2 gallons of paint among 4 containers, how much paint is in each container?
Back
14.3 gallons.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of a train traveling 1,230 miles in 5 hours?
Back
246 miles per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many trucks can be unloaded per hour if 25 trucks are unloaded in 5 hours?
Back
5 trucks per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Brad drives 527 miles on 17 gallons, how many miles does he drive on one gallon?
Back
31 miles per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates in Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade