6th Grade Unit Rate Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the definition of Unit Rate?
Back
The rate for one unit of a given quantity (the amount per unit).
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What type of ratio is 15:12 (boys to girls in a class)?
Back
Part-to-Part ratio.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in pounds per dollar?
Back
1/8 pounds per dollar.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: 12 gallons of gas for $33 or 5 gallons of gas for $14?
Back
12 gallons of gas for $33.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Part-to-Whole ratio?
Back
A ratio that compares a part of a group to the whole group.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Bundle 3 REVIEW

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Proportions & Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade