What is the unit rate of speed if a car travels 180 miles in 3 hours?
CSA #3 Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
60 miles per hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which ratio is NOT equivalent to 20:24?
Back
16:20
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe uses 3 cups of milk for every 4 cups of flour, how much flour is needed for 9 cups of milk?
Back
12 cups
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Cheerios at $3.68 for 17 oz?
Back
$0.216 per oz
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Apple Jacks at $2.89 for 13 oz?
Back
$0.222 per oz
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is Brian's unit rate if he types 30 words in 1 minute?
Back
30 words per minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
Divide the total quantity by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
7.AR.3.2_Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Customary Measurement Conversions

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Concept 3 Review: Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Unit 5 TEST Review

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio and Rate Problems

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios Unit Test (2)

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Units 1 and 2 Review

Flashcard
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade