CSA #3 Review

CSA #3 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of speed if a car travels 180 miles in 3 hours?

Back

60 miles per hour

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which ratio is NOT equivalent to 20:24?

Back

16:20

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe uses 3 cups of milk for every 4 cups of flour, how much flour is needed for 9 cups of milk?

Back

12 cups

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Cheerios at $3.68 for 17 oz?

Back

$0.216 per oz

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Apple Jacks at $2.89 for 13 oz?

Back

$0.222 per oz

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is Brian's unit rate if he types 30 words in 1 minute?

Back

30 words per minute

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

Divide the total quantity by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?