Finding unit rates

Finding unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. It is often used to describe how much of one item is present for every one unit of another item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is one.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?

Back

9 cookies per dollar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in houses per hour if a realtor visits 13 houses in 3 hours?

Back

13/3 houses per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What must be true about a unit rate?

Back

It is always 'per' one thing.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?