What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 8 juice boxes for $4, the unit rate is $4 ÷ 8 = $0.50 per juice box.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pack of 12 cookies costs $3, what is the cost per cookie?
Back
$3 ÷ 12 = $0.25 per cookie.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 72 ounces for 6 steaks?
Back
72 ounces ÷ 6 steaks = 12 ounces per steak.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 apples cost $2, what is the cost per apple?
Back
$2 ÷ 4 = $0.50 per apple.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does each child's ticket cost if 6 tickets cost $51.54?
Back
$51.54 ÷ 6 = $8.59 per ticket.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 6 miles in 90 minutes?
Back
6 miles ÷ 1.5 hours = 4 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade