Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 8 juice boxes for $4, the unit rate is $4 ÷ 8 = $0.50 per juice box.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pack of 12 cookies costs $3, what is the cost per cookie?

Back

$3 ÷ 12 = $0.25 per cookie.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 72 ounces for 6 steaks?

Back

72 ounces ÷ 6 steaks = 12 ounces per steak.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 apples cost $2, what is the cost per apple?

Back

$2 ÷ 4 = $0.50 per apple.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does each child's ticket cost if 6 tickets cost $51.54?

Back

$51.54 ÷ 6 = $8.59 per ticket.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 6 miles in 90 minutes?

Back

6 miles ÷ 1.5 hours = 4 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?