Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate that compares a quantity to one unit of another quantity, such as miles per hour or cost per item.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 ounces of yogurt cost $2.50, what is the cost of 1 ounce?
Back
$0.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find a unit rate?
Back
To find a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 50 miles in 2 hours, the unit rate is 50 miles ÷ 2 hours = 25 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does equivalent ratios mean?
Back
Equivalent ratios are two or more ratios that express the same relationship between quantities, such as 1:2 and 2:4.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If an oil spill spreads 25 square meters every 10 minutes, how much area will it cover in 1 hour?
Back
150 square feet.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a rate to a unit rate?
Back
To convert a rate to a unit rate, divide both parts of the rate by the same number to find the value for one unit.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the speed of Jen who rides her bike 15 miles in 2 hours?
Back
7.5 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade