Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate that compares a quantity to one unit of another quantity, such as miles per hour or cost per item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 ounces of yogurt cost $2.50, what is the cost of 1 ounce?

Back

$0.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find a unit rate?

Back

To find a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 50 miles in 2 hours, the unit rate is 50 miles ÷ 2 hours = 25 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does equivalent ratios mean?

Back

Equivalent ratios are two or more ratios that express the same relationship between quantities, such as 1:2 and 2:4.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If an oil spill spreads 25 square meters every 10 minutes, how much area will it cover in 1 hour?

Back

150 square feet.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert a rate to a unit rate?

Back

To convert a rate to a unit rate, divide both parts of the rate by the same number to find the value for one unit.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the speed of Jen who rides her bike 15 miles in 2 hours?

Back

7.5 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?