Finding unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is one.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 180 students are divided into 15 teams, how many students are on each team?
Back
12 students per team.
Tags
CCSS.3.OA.A.3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of a 5-pound bag of cat food that costs $11?
Back
$2.20 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many cookies can you buy for $4 if 36 cookies cost that much?
Back
9 cookies per dollar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation is used to find unit rates?
Back
Division.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 10-ounce bag of jellybeans costs $1.99, what is the price per ounce?
Back
$0.199 per ounce.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Better Buy!

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 4 Test Review Day 2

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 7 Unit Rates 2024

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade