Finding unit rates

Finding unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is one.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 180 students are divided into 15 teams, how many students are on each team?

Back

12 students per team.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of a 5-pound bag of cat food that costs $11?

Back

$2.20 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many cookies can you buy for $4 if 36 cookies cost that much?

Back

9 cookies per dollar.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation is used to find unit rates?

Back

Division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 10-ounce bag of jellybeans costs $1.99, what is the price per ounce?

Back

$0.199 per ounce.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?